Titulní obrázek

Nissan chce obnovit produkci značky Datsun

Publikováno: 6.září 2012

Japonská automobilka Nissan plánuje obnovit značku Datsun. Ovšem, nové vozy se plánují prodávat velmi levně a prodej bude zahájen na trzích jako je Indie a Rusko. Právě proti tomu protestují vlastníci těchto vozů. Konstantují, že jde o devalvaci značky.

Nissan tak od roku 2014 chce pod touto značkou začít vyrábět malé levné automobily pro trhy  v Indii, Indonésii a Rusku. Odhalené plány ale netěší vlastníky již dříve vyrobených vozů Datsun. Prodejci starých dobrých Datsunů si však myslí, že by si značka zasloužila lepší osud.

Historie vzniku značky Datsun začíná v roce 1912, kdy v Japonsku vyrobí auto s názvem DAT. Nejdříve jsou v názvu počáteční písmena tří společníků firmy. V roce 1931 pak ke zkratce DAT přibývá slovo SON (syn). To má však v japonštině i jiný význam, proto se SON změnilo na SUN a vznikla značka DATSUN.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Datsun se vždy pyšnil výborným poměrem mezi cenou a výbavou. Vozy vynikaly na svou dobu velmi rozsáhlou výbavou, dílenským zpracováním, spolehlivostí a v neposlední řadě jízdními vlastnostmi. Navíc měl Datsun vždy velmi rozsáhlé portfolium výroby od malých, levných vozů po luxusní limuzíny.

Sportovní modely Z-tkové řady měly palubní desku, která disponovala na tuto dobu nadčasovým designem s mnoha budíky jako například tlak oleje, ampérmetr apod. V modelu 240Z se objevily např. větrané sedačky, nezávislé zavěšení všech kol.

Obliba značky Datsun ve světě stále přetrvává, což dokazuje velké množství klubů, které jsou po celém světě od Ameriky až po Austrálii. Vozy Datsun byly proslaveny především sportovními vozy Z-tkové řady, počínaje dnes již legendou Datsunem 240Z. V České republice je hlavním subjektem, který vozy Datsun servisuje, renovuje a prodává firma Datsun.cz.