Titulní obrázek

Výroba modelu Nissan Qashqai se přesune do Ruska

Publikováno: 2.červen 2013

Japonská automobilka se rozhodla pro rozšíření své výroby. Část produkce modelu Nissan Qashqai přesune z anglické továrny v Sunderlandu do ruského Petrohradu. Přesun společnost plánovala delší dobu.

V Rusku Nissan už vyrábí modely Murano, X-Trail a Teana, od letošního listopadu bude v Togliatti vznikat nová Almera. Roční výroba v petrohradské továrně má do roku 2014 vzrůst na 100 tisíc automobilů. Rusko je pro Nissan navíc největším evropským trhem, loni zdejší prodeje vzrostly o 73 % na takřka 60 tisíc aut. Přesun části výroby do Petrohradu bude proveden před zahájením výroby nové generace Qashqaie. Ta se má na trhu objevit do dvou let.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

V Rusku vyrobené Qashqaie budou určeny výhradně pro zdejší trh. To by mohlo snížit místní ceny auta, protože se na něj nebude vztahovat dovozní clo. Dalším důvodem pro přesun výroby je fakt, že závod Sunderland na severovýchodě Anglie pracuje na plnou kapacitu, výroba Qashqaie probíhá ve třech směnách. Po boku tohoto vozu tu vznikají modely Juke a Note. V příštím roce zde navíc bude zahájena výroba Leafu a nástupce Notu, vycházejícího ze studie Invitation.

V Británii vyrobené elektromobily budou určeny pro evropské trhy. Během roku 2011 v Sunderlandu vzniklo 480.485 automobilů, z toho bylo 301.277 Qashqaiů. V Petrohradě je nyní vyráběn sedan Teana, SUV Murano a SUV X-Trail. Od roku 2014 zde bude vznikat nástupce X-Trailu, jehož podobu Nissan naznačil konceptem Hi-Cross. Qashqai je v současnosti nejúspěšnějším modelem Nissan na evropském trhu. Podle analytické společnosti JATO Dynamics se na starém kontinentu loni prodalo 216.970 exemplářů tohoto crossoveru.