Titulní obrázek

Elektromobil Nissan Leaf - nová zbraň portugalských policistů

Publikováno: 26.srpen 2013

Policie ve všech státech využívá různých automobilů. Ovšem největší pozornosti se vždy těší nejvýkonnější a i vzhledem rychlé vozy. Této skutečnosti si například můžeme všimnout u českých policejních Passatů.

A právě nyní se portugalská státní policie PSP (Polícia de Segurança Pública) rozhodla rozšířit svou flotilu o automobily, které by ve službách strážců zákona čekal jen málokdo. Nejedná se o rychlé sportovní vozy nebo ostřejší verze klasických modelů. Modrobílé zbarvení a nepřehlédnutelný modrý maják na střechu totiž dostalo osm Nissanů Leaf.

Novou zbraní se stávají japonské elektromobily. Vozy budou také součástí vzdělávacího programu zaměřeného na bezpečnost. Zároveň mají sloužit v centrech velkých měst a podle zástupců portugalské policie mohou být nasazeny i do řady dalších úkolů. Portugalsko patří v oblasti elektromobility k průkopníkům mezi evropskými státy a bylo jednou z prvních zemí, která instalovala sítě nabíječek ve svých velkoměstech.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Zdejší trh byl rovněž prvním evropským trhem, na němž byl v roce 2011 zahájen prodej Nissanu Leaf. Japonský elektromobil s pětidveřovou karoserií dlouhou 4445 mm, širokou 1770 mm a vysokou 1550 mm je poháněn elektromotorem s výkonem 80 kW a točivým momentem 280 Nm. Maximální rychlost Leafu je 144 km/h a dojezd na jedno nabití je podle výrobce 160 km. Z běžné domácí zásuvky na 240 V trvá nabití sedm až osm hodin. S rychlou 50kW nabíječkou trvá dobití baterií z 0 na 80 % jejich kapacity necelých 30 minut.