Titulní obrázek

Nissan Cube

Publikováno: 12.únor 2013

I když se modelu Nissan Cube v Americe ani v Evropě nedařilo, automobilka se rozhodla pro modernizaci vozu. Na domácím trhu se totiž tomuto nepříliš vzhlednému autu daří.

Ještě loni se přitom spekulovalo, že automobilka tento krabicoidní vůz přestane vyrábět. Novinkou v nabídce pro Cube se stává upravený benzinový motor o objemu 1,5 litru, který nyní disponuje výkonem 88 kW. Jednotka je kombinována se start-stop systémem, i díky němu Cube v japonském cyklu JC08 spotřebuje 5,3 litru paliva na 100 kilometrů. Za příplatek je dodáván pohon všech kol.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Další provedené změny jsou opravdu minimální. Upravena byla nabídka barev, základní výbava auta byla rozšířena. Novinkou jsou také dvě sady nazvané Axis a Rider Performance Spec. Ta první sází na luxusní vzhled, ta druhá hraje spíše na sportovní notu. Od podzimu 2008 je na trhu třetí generace Cube. Na rozdíl od předchůdců automobil zamířil i do Evropy nebo Spojených států. Na Starém kontinentu se vůz dokonce prodával jen rok, jeho prodej byl ukončen kvůli rostoucímu kurzu japonského jenu.

Automobilka tak na jeho prodeji přestala vydělávat. To doma v Japonsku se Cube daří, patří mezi zdejší pětadvacítku nejprodávanějších automobilů. Japonci kvůli přeplněným ulicím obecně preferují malá auta. Cube je dlouhý 3.890 milimetrů, rozvor činí 2.530 mm. Charakteristickým prvkem Cube je vedle krabicovitých tvarů také asymetrické boční prosklení. Podle Nissanu tento automobil upřednostňuje individualitu a slovy marketingu „určitý životní postoj.“