Titulní obrázek

Nissan: 25 let výroby v Británii

Publikováno: 8.červenec 2012

Továrna Nissan Sunderland na severu Anglie slaví 25 let. Slavnostně byla otevřena dne 8. září 1986 za účasti nejvyšších představitelů Velké Británie. Ceremoniálu byla tehdy přítomna předsedkyně vlády Margaret Thatcherová a následník trůnu princ Charles s manželkou Dianou. Továrna se začala budovat na zelené louce v únoru 1984. Lokalita bývalého vojenského letiště Usworth v okrajové části města Sunderland byla zvolena kvůli vysoké nezaměstnanosti, která region postihla po uzavření uhelných dolů a lodních doků, blízkosti dostupnosti mezinárodního letiště Newcastle a námořního přístavu.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Před 25 lety do práce nastoupilo 430 lidí, z nich 133 v továrně pracuje dodnes. Další dva to dotáhli až do vedení automobilky. V prvním roce Nissan ve Velké Británii vyrobil 5139 aut, loni to bylo 423.262 ks. Od spuštění výroby na silnice vyjelo už 6,2 milionu Nissanů se značkou made in UK. Dnes výrobní program tvoří modely Nissan Juke, Nissan Qashqai a Note. V minulosti se na severu Anglie vyráběla druhá a třetí generace Micry, druhá generace Almery, všechny tři generace Primery a také přímý předchůdce Primery, model Bluebird. Příští rok se v Sunderlandu začnou vyrábět baterie pro elektromobily, od roku 2013 pak naběhne výroba elektrického modelu Leaf.