Titulní obrázek

Nissan zabuduje do vozů elektronické řízení drive-by-wire

Publikováno: 12.prosinec 2012

Japonský Nissan se rozhodl, že zavede elektronické řízení do sériové výroby. Je to hlavně pro vozy které již nepotřebuje pevné spojení s předními koly.

Nissan uvádí do sériové výroby systém řízení, který nepotřebuje pevné spojení s předními koly. Doposud se mu výrobci vyhýbaly, protože přijít o pevné spojení mezi volantem a koly je dost riskantní - stoprocentní spolehlivost elektroniky nikdy zaručit nelze a kdo pak bude moci za nehodu?

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

Jenže i tyč řízení vám může prasknout a Nissan nový systém řízení "drive-by-wire" postavil tak, aby byl skutečně spolehlivý. Na přední nápravě jsou dva elektromotory, které hýbou koly, a vedle snímače otáček volantu je tu ještě kamera, která hlídá jízdní pruhy a umí v nich auto udržet. Dále systém řídí tři nezávislé počítače. Vždy funguje jen jeden náhodně vybraný a pokud selže, práci převezme druhý počítač.

V případě situace, kdyby selhaly všechny počítače najednou, je tu ale stále ještě jednuduchá tyč řízení. Ta je ale normálně odpojena pomocí rozepnuté spojky a je tu jen pro případ nouze, kdyby náhodou došlo k totálnímu selhání elektroniky celého vozu.

Elektronické řízení by se mělo objevit jako první ve vozech Infiniti. Vedle funkcí jako parkovací asistent má pomoci například s bočním větrem na dálnici, kdy automaticky mírně natočí kola, aniž by musel řídit kroutit volantem. A podle Nissanu má systém poskytovat lepší zpětnou vazbu než některé současné systémy, neboť bude programovatelná a řidič si sám nastaví, jakou odezvu chce.